מיקרוקופי ואפיון שפה

מיקרו מה?

מיקרוקופי הוא הטקסטים הקצרים שאנחנו פוגשים בממשקים דיגיטליים (אתרים, אפליקציות וכו'), למשל על כפתורים, לינקים, שדות, הודעות שגיאה והודעות אישור. 

בשונה מקופירייטינג וכתיבה שיווקית, מיקרוקופי הוא טקסט ששייך לעולם חוויית המשתמש. אלה המילים שמניעות את המשתמשים לפעולה, מסבירות להם איך להשתמש בממשק ואיזה פרטים צריך למלא, מזהירות כשיש בעיה או טעות, מאשרות פעולות ובאופן כללי מלוות את המשתמשים לאורך המסע הדיגיטלי שלהם. 

 

תחשבו על שדה תעופה: מיקרוקופי הוא השלטים שאומרים לכם לאן ללכת ומתי מתחיל הבורדינג. הוא מכוון, מיידע, מרגיע ומקל על הניווט בתוך הממשק. 

יופי, אנחנו צריכים מיקרוקופי מגניב לאפליקציה 

 

אחלה, אבל לא ככה בדיוק זה עובד. לפני שאני כותבת פסיק חייב להיות למוצר אפיון שפה מוגדר, או Voice and Tone. 

ומה זה אפיון שפה?

לכל מוצר או מותג יש אופי ואישיות משלו. כדי שהמשתמשים ירגישו שהמוצר אמין, מעניין ואיכותי, השפה של המוצר צריכה להתאים לאופי הזה, ובשביל זה היא צריכה לדבר בקול של המותג. 

כדי לדעת איך תישמע השפה הזאת מאפיינים את הערכים של המותג, את החזון שלו, את קהל היעד, את הצרכים והחששות הספציפיים שלו ואז אפשר להגדיר את סגנון הדיבור שלו. 

האם הוא שנון? אמפתי? יוקרתי? 

מתי הוא רציני ומתי לא? 

על איזה חסמים הוא צריך להתגבר?

באיזה מילים הוא משתמש ובאיזה לעולם לא?

 

בסוף התהליך יש מסמך אפיון שפה מסודר, שהוא למעשה הבסיס לא רק למיקרוקופי אלא לכל סוג של תוכן שקשור למותג - תוכן שיווקי, מדיה חברתית, ניוזלטרים, בלוגים ועוד. סגנון השפה של המותג יהיה אחיד בכל מקום שנפגוש אותו והמשתמשים ירגישו שאפשר לסמוך עליו. 

עשינו אפיון שפה, מה הלאה?

אני חייבת להבין את ה-flow של הממשק כדי שהמיקרוקופי יהיה מדויק, אז עכשיו עוברים על כל המסכים של הממשק ומבינים מה צריך להיות כתוב בכל מקום. אם האתר או האפליקציה כבר קיימים או בשלבי פיתוח מתקדמים, כדאי לקחת בחשבון שאחרי פגישת מסכים כזאת כנראה שה-flow ישתנה. רק אומרת. 

אחר כך מגיע שלב הכתיבה עצמה, ובסופו יש מיקרוקופי. 

תוך כדי כל התהליך אני עובדת עם אנשי השיווק, מנהלי מוצר, מעצבים ואנשי חוויית משתמש וכל מי שעוד קשור לעניין. אני שואלת הרבה שאלות כדי שהמשתמשים לא יצטרכו לשאול את עצמם אחר כך, כשהם בתוך המוצר.